Rozwód online i bez wizyty w sądzie.
Czy możliwy jest rozwód bez sądu ?
Czy masz ochotę rozwieść się nie wychodząc z domu? Bez oglądania małżonka? Bez stresowania się obecnością w sądzie? Nawet siedząc w wygodnym dresie?
Taki rozwód jest możliwy i wcale nie jest trudny.
Rozwody bez wizyty w sądzie stały się popularne podczas pandemii, kiedy z wiadomych przyczyn nie można było pojawić się na rozprawie.
Aby rozwieść się bez obecności w sądzie ustawodawca dał nam dwie możliwości :
✅Posiedzenie niejawne,
✅Rozprawę online.
Zacznę od najbardziej komfortowego rozwiązania czyli posiedzenia niejawnego. Takie posiedzenie to nic innego jak rozprawa ale bez obecności stron z udziałem wyłącznie sędziego. Sędzia na takim posiedzeniu wydaje wyrok, który przesyła zainteresowanym stronom. Co trzeba zatem zrobić aby taki wyrok uzyskać ?
Tzn tryb covidowy
Zgodnie z art. 15zzs1. ustawy z dnia 2 marca 2020 r. zwaną ustawą cowidową, W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, w sprawach rozpoznawanych według przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, zwanej dalej „Kodeksem postępowania cywilnego”:
1)
rozprawę lub posiedzenie jawne przeprowadza się przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie ich na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku (posiedzenie zdalne), z tym że osoby w nim uczestniczące, w tym członkowie składu orzekającego, nie muszą przebywać w budynku sądu;
2)
od przeprowadzenia posiedzenia zdalnego można odstąpić tylko w przypadku, gdy rozpoznanie sprawy na rozprawie lub posiedzeniu jawnym jest konieczne, a ich przeprowadzenie w budynku sądu nie wywoła nadmiernego zagrożenia dla zdrowia osób w nich uczestniczących;
3)
przewodniczący może zarządzić przeprowadzenie posiedzenia niejawnego, gdy nie można przeprowadzić posiedzenia zdalnego, a przeprowadzenie rozprawy lub posiedzenia jawnego nie jest konieczne;
4)
w pierwszej i drugiej instancji sąd rozpoznaje sprawy w składzie jednego sędziego; prezes sądu może zarządzić rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów, jeżeli uzna to za wskazane ze względu na szczególną zawiłość lub precedensowy charakter sprawy.
2.
Na wniosek strony lub osoby wezwanej zgłoszony na co najmniej 5 dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia zdalnego sąd zapewni jej możliwość udziału w posiedzeniu zdalnym w budynku sądu, jeśli strona lub osoba wezwana wskaże we wniosku, że nie posiada urządzeń technicznych umożliwiających udział w posiedzeniu zdalnym poza budynkiem sądu.
Tak więc zasadą jest, że w okresie zagrożenia epidemicznego i w rok po nim rozprawy winne być przeprowadzane zdalnie lub sprawa rozpoznawana na posiedzeniu niejawnym. Rozprawę z obecnością podsądnych traktuje się jako wyjątek.
Stan epidemii został zniesiony w dniu 16 maja 2022r. Nadal jednak trwa stan zagrożenia epidemicznego, więc w/w przepisy ciągle są w mocy.
Na podstawie art. 148 1 kpc.
Zgodnie z art. 148 1 Sąd może rozpoznać sprawę na posiedzeniu niejawnym, gdy pozwany uznał powództwo lub gdy po złożeniu przez strony pism procesowych i dokumentów, w tym również po wniesieniu zarzutów lub sprzeciwu od nakazu zapłaty albo sprzeciwu od wyroku zaocznego, sąd uzna – mając na względzie całokształt przytoczonych twierdzeń i zgłoszonych wniosków dowodowych – że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne.
Cytowany już dawno funkcjonował w obrocie prawnym, ale dopiero niejako przy okazji pandemii ma swój renesans. Podobnie jak ustawa covidowa daje możliwość wydania orzeczenie bez udziału stron.
Jakie są korzyści rozwodu bez wizyty w sądzie?
➡️Korzyści nasuwają się same, przede wszystkim mniej nerwów. Obecność w sądzie nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem.
➡️Wyrok rozwodowy na posiedzeniu niejawnym jest najlepszym i najszybszym rozwiązaniem.
➡️Dużo plusów ma również posiedzenie zdalne. Korzyści to duża oszczędność czasu. Wyobraźmy sobie sytuacje, kiedy podsądny musiałby dojechać z daleka do sądu lub ma zaplanowany urlop w czasie rozprawy. Przy rozprawach zdalnych, właściwie wystarczy smartfon z dostępem do internetu. Tyle wystarczy aby wziąć udział w sprawie z każdego zakątka planety.
➡️Wyrok który zapada na posiedzeniu niejawnym lub po rozprawie zdalnej ma taką samą moc jak wyrok wydany na rozprawie.
Często prowadzimy sprawy w ten sposób. Chętnie pomożemy przeprowadzić Państwa przez rozwód bez obecności w sądzie.